O Ergatis, 1908-1909: Ottomanism, National Economy and Modernization in the Ottoman Empire

O Ergatis,1908-1909: Ottomanism,National Economy and Modernization in
O Ergatis, 1908-1909: Ottomanism, National Economy
and Modernization in the Ottoman Empire
O Ergatis, 1908-1909: Ottomanism, National Economy
and Modernization in the Ottoman Empire
O Ergatis, 1908-1909: Ottomanism, National Economy
and Modernization in the Ottoman Empire

Liste Fiyatı : 225,00 TL

Aynı gün kargo

Adet
Ergatis Ağustos 1908 ila Nisan 1909 tarihleri arasında İzmir'de Rumca dilinde yayınlanan bir gazetedir. Bu kitap bu gazeteyi incelerken II. Meşrutiyet'in ilk aylarında Osmanlı İmparatorluğu'nda cereyan eden ideolojik gelişmelerin bazı yönlerine ışık tutmaktadır. Ergatis gazetesi incelendiğinde gazeteyi yayınlayanların da dahil olduğu İzmir Rum Ortodoks burjuvazisinin en azından bir kısmının Jön Türklerin amaçlarından hiç de farklı olmayan amaçların etrafında birleştikleri görülmekte. Bu amaçlar şunlardı: bütün Osmanlıları bir Osmanlılık kavramının etrafında birleştirmek, Osmanlı İmparatorluğu'nun modernleştirmek ve bir Osmanlı milli iktisadını inşa etmek. Ancak aynı Rum Ortodoks burjuvazisinin Rum cemaatinin geleneksel ideolojisi ve liderliği ile olan bağlarını kesmemesi veya kesmek istememesi gazetenin modernleşme söylemi üzerinde ciddi baskılar yaratmakta idi. Osmanlı güç dengesi içinde Rum cemaatinin durumunu sarsabilecek herhangi bir toplumsal baş kaldırıdan kaçınmak için Rum burjuvazisi yeni ittifaklar kurma arayışına girmeye, seçkinci bir söylemi benimsemeye mecbur oldu ve böylece kendi modernleşme söylemini geçersiz kıldı.

Ergatis is a Greek-language newspaper published in Izmir from August 1908 until April 1909. Through the study of this newspaper, this book tries to shed light on certain aspects of the ideological developments that took place in the Ottoman Empire during the first months of the Second Constitutional Period, giving one example of one of the possible handicaps of Ottoman modernization.

It would seem that at least a part of Izmir's Greek-orthodox bourgeoisie - to which the publishers of Ergatis belong - rally around goals that are not very different from the goals pursued by the Young Turks: uniting all Ottomans around a notion of Ottomanism, modernizing the Ottoman Empire and constructing an Ottoman national economy. However, their inability - or unwillingness - to sever their ties with their community's traditional leadership and ideology, places severe constraints upon their modernizing discourse. In order to avoid any social upheaval that would impair their community's standing within the Ottoman power balance, they are obliged, instead of seeking new alliances that would strengthen their modernizing outlook, to espouse an elitist discourse and to draw on traditional elements, thus invalidating their modernizing discourse.

İçindekiler

Introduction

I.Ergatis' political programme: Ottomanism and national economy

1.The economic developments of the 19th and early 20th centuries and the position of the Young Turks and the Ottoman Greeks

2.Ottomanism and national economy as expressed by Ergatis

II.Ergatis' failure: its inability to propose a real alternative for the organization of Ottoman society

1.Ergatis' vision of society: corporatism in the service of the nation

2.Ergatis' perception of nation, state and democracy

Conclusion

Bibliography


ISBN
9786054326242
Boyut
13.5 x 21 cm
Sayfa Sayısı
122
Basım Tarihi
2010
Kapak Türü
300 gr. Mat, Amerikan, 4 renk
Kağıt Türü
Enso 60 gr
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat