Bütün Yollar İstanbul’a Çıkar – Jakob von Betzek’in Macaristan ve Türkiye’ye Diplomatik Kurye Olarak Seyahatleri:1564/1565, 1572, 1573

Bütün Yollar İstanbul’a Çıkar – Jakob von Betzek’in Macaristan ve Türk

Liste Fiyatı : 450,00 TL

Aynı gün kargo

Adet
İstanbul, stratejik coğrafi konumu, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla her zaman bir çekim merkezidir. Tarih boyunca Akdeniz Dünyası'nın büyük imparatorluklarına başkentlik yapmış, çeşitli inanç ve kültürleri barındırmış, kimi zaman da bunlara kaynaklık etmiştir. On altıncı yüzyılda İstanbul, sadece siyasi ve ekonomik bir merkez olmakla kalmamış, aynı zamanda diplomatik ilişkilerin de kalbinde yer almıştır. Bu dönemde şehir, devletlerarası ve kültürlerarası bağlantıların merkezi haline gelmiştir.

Habsburg İmparatoru'nun diplomatik kuryesi Jakob Betzek, Viyana ve Budin'den yola çıkıp kadim yollar ve yerleşim yerleri bakımından zengin Balkan coğrafyasından geçerek 1564/1565, 1572, 1573 yıllarında üç kez İstanbul'a gelir. Bu seyahatleri sırasında tuttuğu notlar, Türk tarihi, o dönemdeki diplomasi ve İstanbul hakkında değerli bilgiler ihtiva eden bir kaynaktır. İkisi el yazmalarından olmak üzere ilk kez Türkçeye aktarılan üç ayrı seyahatin notları bu döneme kişisel bir perspektiften ışık tutar. Betzek'in yazdıkları, İstanbul'un tarihi, kültürel ve diplomatik bir buluşma noktası olduğunu gözler önüne serer.

ISBN
9786258472905
Boyut
13,5x21 cm
Sayfa Sayısı
183
Basım Yeri
İstanbul
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat