Türk Rönesansı'nın Peşinde Bir Aydın: Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu

Türk Rönesansı’nın Peşinde Bir Aydın: Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu Ömer O
Türk Rönesansı'nın Peşinde Bir Aydın:
Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu
Türk Rönesansı'nın Peşinde Bir Aydın:
Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu
Türk Rönesansı'nın Peşinde Bir Aydın:
Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu

Liste Fiyatı : 65,00 TL

Aynı gün kargo

Adet
Türk düşünce dünyasının önemli simalarından olan Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu, fikirleri ve kişiliğiyle aykırı bir isim. İkinci Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e ülkenin siyasal, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel değişim anlarının ilk elden tanığı. Türk rönesansın gerçekleştirilmesi için harcanan bir ömrün sahibi.

Polemikleriyle, zaman zaman çelişkileriyle gündeme gelse de üretkenliği, yenilikçi ve idealistliğiyle 20. yüzyılın düşünce dünyasının parlayan yıldızlarından biri oldu. Türk modernleşmesinin sancıları ve paradokslarını son derece canlı ve teferruatlı resmeden Baltacıoğlu, modern bir Türkiye özlemiyle her an hazır bir reçete sunarak okuyucularının karşısına çıktı.

Baltacıoğlu kimi yazar/araştırmacılar tarafından muhafazakâr, gerici, turancı, kimileri tarafındansa cumhuriyetçi, anarşist, komünist olarak nitelendirildi.

Bu çalışma onun hayatı ve düşüncelerini fikri-tarihi bağlamıyla ele almak ve onun zihin dünyasına ve/veya Türk düşünce tarihinin bir veçhesine ışık tutmak amacıyla kaleme alındı.

ISBN
978-605-2380-89-5
Boyut
13.5x21cm
Sayfa Sayısı
408
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2018
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat